W dniach od 09 - 12.07.2024 roku członkowie Oddziału Rejonowego PZERiI w Dąbrowie Tarnowskiej w ramach realizacji zadania publicznego pt. " Aktywny Senior Powiśla Dąbrowskiego zwiedza Podlasie- Szlak Tatarski. Integracja Społeczna - Senior w dobrej formie " dofinansowanego przez Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Pana Krzysztofa Kaczmarskiego przebywali na Podlasiu. Noclegi, śniadania i obiadokolacje mieliśmy w hotelu „Sosnowe Zacisze” w Barszczewie koło Białegostoku. W czasie podróży Przewodnicząca Halina Sarat wygłosiła prelekcję na temat uzależnień.
Wyjechaliśmy w godzinach rannych, zwiedzanie rozpoczęliśmy od Białegostoku. Białystok przyciąga turystów pięknymi widokami, zabytkami. Najpopularniejszym obiektem architektonicznym miasta jest słynny Pałac Branickich z najlepiej zachowanym w Polsce ogrodem. Zwiedziliśmy cerkiew św. Marii Magdaleny, Ratusz, Rynek, Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy. Po zwiedzaniu dotarliśmy do ośrodka wypoczynkowego, zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy przepyszną obiadokolację.
W drugim dniu po śniadaniu pojechaliśmy do Supraśla - jest on jednym z dwóch uzdrowisk woj. Podlaskiego. Miasto urzeka dziką przyrodą Puszczy Knyszynskiej, prawosławnym monasterem, a także wyjątkową kulturą Podlasia. Zwiedziliśmy Muzeum Ikon I Zespołu Prawosławnego Męskiego Monasteru pw. Zwiastowania NMP. Następnie przejazd do Sokółki- cerkiew św. Aleksandra, Muzeum Regionalne z wystawą poświęconą osadnictwu tatarskiemu. Zwiedziliśmy Bohoniki meczet i mizar Tatarski, czyli muzułmański cmentarz. Bohoniki jak i Kruszyniany są miejscem, w którym Tatarzy wspólnie obchodzą Święta muzułmańskie.
W trzecim dniu po śniadaniu pojechaliśmy na Rejs Kanałem Augustowskim. Następnie przejazd do Sejn - zwiedzanie miasteczka kresowego - Kapliczka w Studzienniczej. Przejechaliśmy do Wigierskiego Parku Narodowego - zwiedziliśmy były Klasztor Kamedułów na półwyspie w Wigrach, to prawdziwa perła architektury i najcenniejszy zabytek sakralny. Poznaliśmy życie Kamedułów i ich surowe zasady w tamtych czasach.
W czwartym dniu po śniadaniu pojechaliśmy do Kruszynian - wsi tatarskiej. Zwiedziliśmy 300-letni drewniany meczet i mizar - cmentarz muzułmański. Dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca, zwyczajach i Świętach Tatarów. Byliśmy też w jurcie tatarskiej. Jako ostatnie miejsce była Grabarka dla wyznawców prawosławia jest tak jak dla katolików Częstochowa. W Grabarce znajduje się Święta Góra - słynąca z uzdrowień, na której przez wieki wierni zostawiają krzyże z prośbą i modlitwą o pomoc. Zwiedzając zobaczyliśmy ich tysiące, nadają one Sanktuarium słynącemu z wielu uzdrowień wyjątkowej atmosfery.
W czasie podróży w każdym dniu towarzyszył nam Przewodnik/Pilot Pan Krzysztof, który miał bogatą wiedzę o Podlasiu i bardzo szczegółowo ją nam przekazał. W każdym też odwiedzanym miejscu oprowadzali nas miejscowi Przewodnicy. Mimo upalnych dni - to był pełny wrażeń pobyt, program szeroki, pomimo upałów zrealizowany w całości - wszyscy dali radę i wracali pełni wrażeń, przemyśleń i bardzo zadowoleni. Wyjazd ten był kolejną okazją do odkrywania nieznanych nam jeszcze miejsc na Podlasiu i kusi do poznawania dalszych nowych miejsc nieodkrytych przez Naszych dzielnych emerytów, rencistów i inwalidów. Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom wyjazdu za zdyscyplinowanie a Zarządowi za każdą okazaną pomoc. (HS,MD)